Chovatelská stanice
RUSKÝ MEDVĚD
Jana Zemanová
Horní Rokytá 75
295 01 Mnichovo Hradiště

tel. +420 774 539 777
tel. +420 728 032 777
moskevaci@ruskymedved.cz
www.ruskymedved.cz
Kde nás najdete?
návštěvnost:

O chovatelské stanici

V naší chovatelské stanici Ruský medvěd se již mnoho let věnujeme chovu psů ruských a asijských plemen používaných k ostraze majetku a osob. Prvořadě se snažíme o rozšíření plemene moskevský strážní pes. Chovatelská stanice Ruský medvěd je nejstarší a největší chovatelskou stanicí plemene Moskevský strážní pes v České republice a jednou z největších v Evropě.

Všichni naši psi pocházejí z nejlepších genealogických linií. Naším cílem je kvalita odchovaných štěňat. Velmi pečlivě vybíráme budoucí rodiče štěňat, abychom zajistili vysokou kvalitu jak po stránce exteriérové, tak povahové. Aby to byli moskeváci takoví, jací mají být, vyrovnaní psi, kteří výborně střeží svého pána a jeho majetek. Ještě před několika lety bylo toto plemeno v České republice naprosto neznámé. Články o plemeni.

V roce 2001 zde byla pouze jedna fena, v roce 2006 bylo v ČR cca 70 a v roce 2009 již více než 300 registrovaných jedinců.

U nás je možno vidět několik moskevských strážních psů, psy i feny, importované i odchované u nás, z nichž většina pochází z linie Orslana, zakladatele plemene a nejvýznamnějšího moskeváka všech dob. První fenou, která byla v ČR uchovněna byla Andy Ardea. V té době zde nebyl žádný chovný pes, proto byla Andy Ardea poprvé nakryta psem v Maďarsku, z tohoto spojení pochází náš pes Endy. Podruhé jsme tuto fenu kryli psem z Moskvy z linie Orslana a Zimura a z tohoto vrhu byl pes Bekhir – Chán ( který – k naší velké lítosti – už není mezi námi). Fena Doroteya Arita Kesh je importovaná ze špičkové chovatelské stanice v zemi původu. Zvláště její otec Zurab Kesh Aydan Grom byl mimořádně úspěšný na výstavách, byl šampionem Ruska a Ukrajiny. Fena Rima Al Kaida je importovaná z Polska a pochází z linie Orslana a Kunaka Tornado.      

Obrázek

Fena Doroteya byla poprvé nakryta psem Dobrynja importovaným z Ruska. Z tohoto vrhu jsme si vybrali 3 feny, které jsou přínosem pro další chov plemene, jedná se o feny Andy, Arleta a také Agrisha, která nás již opustila, ale útěchou jsou nám dvě fenky, které po této vynikající moskevačce máme – Elena ( otcem je Endy) a Riana ( z prvních potomků Arhipa). Z druhých štěňátek Dorotey – s Bekhir-Chánem – máme fenku Bajku. Další naší fenou byla Arven Nagajka, jejímž otcem byl pes Endy. Ze spojení Arven a Ermaka (pes importovaný z Ruska) je další náš pes – Orslan, který je své matce velmi podobný v povaze i stavbou těla. Feně Rimě se narodila první štěňátka ze spojení se psem Dobrynja, fenka Carica je velmi podobná své matce, jak vzhledem, tak v povaze, je další, kterou jsme si u nás nechali. Pro vynikající povahové i exteriérové vlastnosti se snažíme udržet dále linii, ze které je Doroteya.

V červnu 2005 se mi podařilo přivézt dva psy až z dalekého Čeljabinska z nejlepší chovatelské stanice v Rusku Iz viernych stražej, po výstavně nejúspěšnějších psech Ruska, jejich dědou je pes Darij Mek, který byl legendou již za svého života (Ch.Rus, CW) Jedná se o jedince z linie Orslana a Dika. Zhemchug Urala („Perla Uralu“) a Zhelezny Blesk jsou nepříbuzní na všechny MSP, kteří dosud v ČR jsou.

Obrázek

V květnu 2007 jsem se opět vypravila do Ruska pro štěně. Tentokrát byl mým cílem Petrohrad (Sankt Peterburg). Pejsek Archip, kterého jsem si odtud přivezla je z vynikajících linií ( Orslan, Zurbagan), oba rodiče jsou nejen výstavně velmi úspěšní – otec Yukos-Stich má ocenění Ch. RUS, BOS, 4xCAC, CCC, 6xCW, JCH, matka Zhanet je Ch. RUS, CCC, RKF Ch., RUS JCH, ale, což je pro mě velmi důležité, jsou využíváni pracovně ( otec střeží věznici, matka složila strážní zkoušky 2.stupně). Již od raného věku Archip projevuje svou výbornou povahu, má velmi pěkné, výrazné zbarvení. Je nepříbuzný na všechny feny, které zde jsou, což je pro chov v Čechách důležité.

Když jsem si byla na jaře 2007 v ruském St. Peterburgu pro pejska Archipa, byla jsem svědkem krytí feny Enalya - Lilo psem Chegetem. Tito dva jedinci mne natolik zaujali, jak povahou ( oba jsou ostří, využívaní ve strážní službě), tak exteriérem, že jsem se v říjnu vydala na stejnou cestu ještě jednou, abych si přivezla pejska jménem Lubimy drug Varyag. Je to moskevský strážní pes z další linie, dosud u nás nezastoupené. Velmi brzy začal ukazovat svou výbornou povahu, postupem času z něj vyrostl mohutný a velký pes.

V minulých letech získal pes Endy na výstavách ocenění JA, 3x CAC, na výstavě Euro-Cup UKCIB a 2x BOB (vítěz plemene ), na Národní výstavě konané dne 2.10.2004 v Lázních Bělohrad se stal absolutním vítězem výstavy, získal zde i Cenu města Lázně Bělohrad. Je držitelem titulu „Český šampion krásy“. Fena Doroteya byla vždy oceněna známkou výborná, pes Bekhir - Chán byl také vždy výborný. Fena Rima v kategorii štěňat byla nejlepší, ocenění velmi nadějná, v kategorii mladých byla výborná a získala JA. Fena Agrisha byla ve třídě dorostu výborná 1, v otevřené třídě také, s titulem CAC. Pes Železnyj Blesk získal 3x JA, Vítěz třídy mladých, 3x CAC, CACIB, 3x BOB, Vítěz Královéhradeckého kraje, na Světové výstavě psů v Poznani získal stříbrnou medaili a na MVP ve Wroclavi zvítězil.Za své výstavní úspěchy získal tituly „Český šampion krásy mladých“ a „Český šampion krásy“. Na MVP ve Wroclawi ohodnotila rozhodčí Elenu jako velmi nadějnou, 2. nejkrásnější štěně Mezinárodní výstavy Wroclaw , i Varyag na MVP ve Wroclawi získal ocenění velmi nadějný, byl 2. nejkrásnější štěně výstavy. Ocenění z těchto výstav jsou pro nás o to cennější, že zde psy posuzují rozhodčí ze země původu tohoto plemene. ( Podrobnější informace jsou na našich stránkách v části „Výstavy“ a u každého psa či feny najdete jejich výstavní ocenění.)

Všichni naši psi i feny, kteří již byli uchovněni, získali výborné ohodnocení povahy. Exteriérové předpoklady našich psů jsou výborné, ale pro nás je ještě důležitější jejich vynikající povaha, která je jedinečná pro toto plemeno.

Každoročně se se svými psy účastníme kromě výstav i setkání chovatelů ruských a asijských plemen, kde je možno vidět kromě moskevských strážních psů také kavkazské ovčáky a středoasijské pastevecké psy. Na těchto setkáních je prioritou vyzkoušet povahové vlastnosti těchto plemen v nejrůznějších situacích. Figurant například přepadne majitele na procházce se psem, vnikne do chatky apod. Ve všech těchto zákrocích se hodnotí jak tvrdě pes majitele chrání. Moskeváci v konkurenci ostatních plemen obstáli vždy na výbornou. Na dvou těchto akcích zvítězil náš pes Bekhir-Chán Ruský medvěd ve všech disciplínách, také ostatní naši psi a feny si povahových soutěžích vedou výborně. ( Jak se naši psi umisťovali na soutěžích, kterých se zúčastnili je uvedeno u každého z nich.)

V naší chovatelské stanici je možné se kdykoli podívat, jak tito majestátní psi nejen vypadají, ale i přezkoušet si jejich povahu na kterémkoli ze psů či fen, protože především povaha je to, co dělá moskeváka moskevákem.

Kavkazské ovčáky i středoasiaty sice máme, ale už je nechováme, štěňátka - alespoň prozatím - mít nebudeme. Feny nám zestárly a užívají si zaslouženého klidu, pes, Arkán, nám - k naší velké lítosti - zemřel.

Dalším plemenem, kterému se věnujeme je kavkazský ovčák nebo-li kavkazský pastevecký pes. Fena Ambra z Kolínských Borků byla vždy výborná, získala ocenění CAC, SDCIB, byla absolutním vítězem Mezinárodní výstavy v Lázních Bělohrad v roce 2005. Je to fena vyrovnaná s výborným obranným reflexem. Po zkušenostech s výbornou povahou Ambry jsme si o rok později přivezli její mladší sestru Bonu, která splnila naše očekávání. Je to velká fena s pěknou stavbou těla a s vynikající povahou. Naší nejmladší fenou je Arneta od Sněžné sovice, která již v raném věku dala najevo, že bude opravdu neohrožený ochránce, je temperamentní, velmi ostrá. Jediným naším psem tohoto plemene je Arkán z Lužických hor. Je to velký a mohutný pes, vyrovnaný, má, stejně jako naše feny krásný vztah k celé rodině, zvláště pak k našim dětem. Při útoku je velmi razantní a tvrdý, výborně ohlídá nás i náš pozemek.

Posledním naším plemenem je středoasijský pastevecký pes, fena Danja z Purpurové růže je naším prvním psem z plemen, která nyní chováme. Její povaha nás natolik nadchla, že jsme si nechali i její dceru, Boru. Jsou opravdu dobří hlídači. Obě mají velmi rády domácí zvířata, nikdy žádnému v nejmenším neublížili. Danja byla na výstavě výborná, Bora je kupírovaná, tak se zúčastnila pouze jedné výstavy v polské Wroclawi, kde získala ocenění výborná, CAC, BOB.

Kdykoli naši chovatelskou stanici navštívíte, předvedeme rádi všechny své psy a feny. O plemeni moskevský strážní pes máme k dispozici materiály ze země původu – video, fotografie i veškerou v současné době dostupnou literaturu. Návštěvu je lépe si domluvit předem, ať již telefonicky, nebo e-mailem, abychom se vám mohli dostatečně věnovat.

 

AKTA.CZ - webdesign tvorba www stráneksitemap