Chovatelská stanice
RUSKÝ MEDVĚD
Jana Zemanová
Horní Rokytá 75
295 01 Mnichovo Hradiště

tel. +420 774 539 777
tel. +420 728 032 777
moskevaci@ruskymedved.cz
www.ruskymedved.cz
Kde nás najdete?
návštěvnost:

Kavkazský ovčák - profil plemene

Celkový vzhled

Kavkazští ovčáci jsou více než středně velcí případně velcí psi od silné až po hrubou tělesnou stavbu, jsou od přírody ostří a k cizím lidem nedůvěřiví. Tyto zvláštnosti, a navíc jejich vytrvalost, nenáročnost a schopnost přizpůsobit se v nejrozdílnějších povětrnostních podmínkách, nabízejí možnost používat kavkazské ovčáky v téměř všech klimatických pásmech bývalého Sovětského svazu. Nejvíce rozšířeni jsou kavkazští ovčáci v Gruzii, Arménii a Ázerbajdžánu, v Kabardino - Balkarské autonomní republice, Dagestánu a Kalmycké republice, dále ve stepních oblastech severního Kavkazu a v oblasti kolem Astrachánu. V Zakavkazských oblastech jsou psi většinou mohutnější, ve stepních oblastech naproti tomu lehčí, vysokonozí, často dokonce i krátkosrstí.

Povaha

Silná, vyrovnaná, klidná. Povahový typ s dobře vyhraněnou obrannou reakcí, projevovanou v aktivní formě. Ostrost a nedůvěra k cizím lidem jsou typické.

Stavba těla

Silný, případně hrubě silný pes s masivní stavbou kostí a silným svalstvem. Kůže je silná, ale elastická.

Pohlavní výraz

Dobře výrazný. Psi jsou větší a masivnější. Feny jsou menší a lehčí stavby.

Hlava

Masivní, s širokou lebkou a silně vyvinutými lícními kostmi. Široké ploché čelo, půlené lehkou brázdou. Přechod od lebeční části k nosní partii (stop) je slabě výrazný.

Čenich

Je silný, široký, černý. U bílých a světle pšeničně zbarvených jedinců je přípustný i hnědý.Morda je kratší než lebeční část, sotva znatelně se zužující. Pysky -silné, ale uzavřené a suché.

Zuby

Bílé, velké, dobře vyvinuté, pevně k sobě přiléhající. Nasazení řezáků leží v jedné linii. Nůžkový skus.

Oči

Tmavé, středně velké oči oválného tvaru, hluboko vsazené.

Uši

Svěšené, vysoko nasazené, vždy krátce kupírované.

Krk

Velmi silný a krátký. Nepříliš vysoko nesený, asi v úhlu 30-40 o k hřbetní linii.

Ocas

Vysoko nasazený; je-li svěšeně nesený dosahuje hlezeního kloubu; může být srpovitý, kroužkovitý případně háčkovitý. Kupírovaný ocas je přípustný.

Přední končetiny

Při pohledu zepředu přímé a rovnoběžné. Předloktí je přímé, mohutné, středně dlouhé.Záprstí je krátké, mohutné,kolmo stojící pouze mírně ustupující. Délka předních běhů až k loktu činí něco více než polovina kohoutkové výšky.

Zadní končetiny

Při pohledu zezadu přímé, rovnoběžné. Nadprstí je mohutné, kolmo stojící. Při stání nejsou zadní končetiny vzadu zapřené. Kolmice má vycházet z hrbolu sedací kosti přes střed hlezenního kloubu a procházet nadprstím.

Tlapy

Velké, oválného tvaru, klenuté, prsty dobře přiléhají k sobě.

Mechanika pohybu

Volný, obvykle rovnoměrný, klidný chod. Typický způsob pohybu je krátký klus, při zrychlení (akceleraci) přechází v poněkud neohrabaný cval. Končetiny se musí při pohybu pohybovat přímo a rovnoběžně, přičemž přední více směřují ke střední linii. Klouby předních i zadních končetin se lehce protahují. Hřbet a kříž poddajně pérují. Kohoutek a zadek mají při klusu setrvávat ve stejné úrovni.

Srst

Rovná, hrubá se silně vyvinutou světlejší podsadou. Na hlavě a přední straně končetin je srst kratší a pevně přilehlá. Rozlišujeme tři druhy srsti:

a) Dlouhosrstý s prodlouženou krycí srstí: Dlouhá srst tvoří na krku druh hřívy, na hýždích vyvinuté kalhoty a zadní strany běhů jsou silně porostlé.Dlouhá srst pokrývá ocas ze všech stran, což mu dodává tlustý a huňatý vzhled.

b) Krátkosrstí: s hustou, poměrně krátkou srstí, bez hřívy, porostlých běhů, kalhot a praporovitého ocasu.

c) Přechodný typ: prodloužená srst, ale bez hřívy, porostlých běhů, kalhot a huňatého ocasu.

Barva

Různě šedá; rozmanité, světlé až rezavé odstíny, také rezavá, slámově žlutá, bílá, zemité barvy, žíhaná, ale také strakatá a tečkovaná.

Velikost

Kohoutková výška: Psi ne méně než 65cm, feny ne méně než 62cm.

Pozn.: Psi musejí vykazovat dvě viditelná normálně vyvinutá varlata, která jsou zcela spuštěná v šourku.

AKTA.CZ - webdesign tvorba www stráneksitemap